Geneza polskiego hip hopu

nullPolski hip hop nie ma zbyt długiego bytu, jednakże jest to ciekawa historia, jaką należy opowiedzieć, a każdy kogo interesują klimaty muzyki rap, musi znać prekursorów na tym rynku.
Zacznijmy od tego że początki hip hopu sięgają początku lat 90-tych, kiedy to płytę wydał Kazik. Jego debiutancki album przypominał najlepsze zachodnie produkcje z muzyką rap. Sam wokalista zarzekał się że nie ma to nic wspólnego z hip hopem, to jednak wiemy swoje. Płyta ta była pierwszą, na której oprócz rymowania przez Kazika, można było usłyszeć całe spektrum ciekawych bitów. Następnie, w oficjalnych mediach zaistniał zespół Trials-X. Zespół ten co prawda śpiewał nie tylko o ciężkim życiu na ulicy, ale również miał niezwykle optymistyczne przeboje. Teledyski do jego piosenek realizował między innymi Kuba Wojewódzki. Prawdziwy boom na hip hop w Polsce nastąpił kiedy to światło dzienne ujrzały dwa wydawnictwa płytowe, a mianowicie Liroy wydał swój ?Alboom?, oraz do rąk słuchaczy trafiła płyta zespołu Wzgórze Ya-Pa3. W związku z kasowym sukcesem płyty Liorya, kiedy to nakład przekroczył pół miliona sprzedanych płyt i egzemplarzy, wydawnictwa fonograficzne rozpoczęły szukanie młodych, zdolnych wykonawców hip hopu. W tym momencie nastąpił niejako rozłam, gdyż wielu uważało za przedstawicieli hip hopu takich śpiewaków jak KASA czy Norbi, a to było już duże przegięcie.

Końcówka lat 90-tych to również silne promowanie przez nieoficjalną matkę tego nurtu muzycznego, Bognę Świątkowską licznych wykonawców ze sceny hip hopowej. To właśnie w tamtym okresie światło dzienne ujrzały takie wydawnictwa jak choćby niezwykle ciekawa płyta zespołu Warszafski Deszcz. W tym zespole zaczynał znany w chwili obecnej niemal całej Polsce Tede. Kolejne dziesięciolecie to coraz większa komercjalizacja polskiego hip hop, która doprowadziła do sytuacji, że w praktyce melodyjne piosenki w klimacie rap gościły na antenach radiowych i telewizyjnych, a prawdziwy rap musiał zejść do piwnicy.
nullNie oznacza to że trudno znaleźć w Polsce ciekawe wydawnictw płytowe z muzyką hip hop. Od wielu już lat ten sam poziom muzyczny trzymają tacy wykonawcy jak choćby O.S.T.R.